Mnichovská dohoda
Dohoda uzavřená Německem, Velkou Británií, Francií a Itálií v Mnichově 29. září 1938 Německo, Spojené království, Francie a Itálie se shodly se zřetelem k dohodě, jíž bylo v podstatě dosaženo o odstoupení sudetoněmeckého území, na těchto podmínkách a způsobech tohoto odstoupení a na opatřeních, jež je třeba proto učinit, a prohlašují, že podle této dohody je každý jednotlivě odpověden za kroky, které je třeba učinit, aby bylo zajištěno její provedení.
Výše uvedený mezinárodní výbor bez odkladu vymezí zbývající území převážně německého charakteru a německé oddíly je obsadí do 10. října.
Mnichov 29. záři 1938 Hitler, Ed. Daladier, Mussolini, Neville Chamberlain Dodatek k dohodě Vláda Jeho Veličenstva ve Spojeném království a francouzská vláda se připojily k této dohodě s tím, že stojí za návrhem obsaženým v § 6 anglo-francouzských návrhů z 19. září, týkajícím se mezinárodní záruky nových hranic československého státu proti nevyprovokovanému útoku. Jakmile bude upravena otázka polských a maďarských menšin v Československu, dají Německo a Itálie Československu záruku ze své strany.
Doplňující prohlášení Čtyři přítomné hlavy vlád se shodují v tom, že mezinárodní výbor předvídaný dnešní dohodou bude složen ze státního sekretáře německého ministerstva zahraničních věcí, z anglického, francouzského a italského velvyslance akreditovaných v Berlíně a z jednoho zástupce, jmenovaného československou vládou.
Doplňující prohlášení Všechny otázky vyplývající z postoupení území podléhají příslušnosti mezinárodního výboru.
Doplňující prohlášení Hlavy vlád čtyř mocností prohlašují, že nebude-li do tři měsíců problém polských a maďarských menšin v Československu vyřešen mezi zainteresovanými vládami cestou dohody, stane se tento problém předmětem dalšího jednání hlav vlád čtyř mocností, které jsou zde přítomny. |
Mnichovská dohoda dojednaná v noci 29. 9.1938 byla podepsána zástupci Francie, Velké Británie, Německa a Itálie. Ustanovovala podmínky okupace pohraničí Československa německou armádou, která měla začít 1. října. Smlouva dále ustavuje podmínky, za kterých měly být definitivně určeny nové hranice. Nejen fakt, že tyto části dohody nebyly z velké části naplněny, dělá zajímavější jiné dokumenty, které v dobách československé krize vznikly. Samotnou dohodu zařazujeme pro doplnění, můžete z ní získat představu, jak vypadá dokument, kolem něhož se vytvořilo množství mýtů a interpretací a dodnes dokáže vzbudit emotivní debaty. Dokumenty k historii mnichovského diktátu: 1937-1939: [dokumenty z českých a sovětských archívů]. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1979. 454 s. |