Život na sídlišti

  1. Jakým problémům čelí obyvatelé sídliště?
  2. Popište prostředí, v němž se krátká scéna odehrává, a pokuste se jej zhodnotit. Jak by se vám v takovém prostředí asi žilo?
  3. V čem spatřujete klady a zápory bydlení na sídlišti? Pokuste se odlišit pohled dobových obyvatel z ukázky (rok 1976) od současných.

V 70. letech zahájila vláda rozsáhlou výstavbu panelových sídlišť na okraji rozrůstajících se měst. Do panelových domů se stěhovali lidé z venkova, kteří přicházeli za vyšší životní úrovní a lepší pracovní nabídkou, ale též mladé rodiny, které stát, usilující o nárůst porodnosti, podporoval. Život na sídlišti byl spojen s celou řadou problémů. Kvalita bydlení se sice v mnoha ohledech zvýšila (teplá voda, ústřední topení, sociální zařízení), slabinou ovšem bylo anonymní prostředí panelákových bytů. Ukázka zachycuje ještě rozestavěné, ovšem již obydlené pražské sídliště a otevřeně přiznává řadu problémů spojených s jeho provozem.

Zítra to roztočíme, drahoušku…! (1976, r. Petr Schulhoff)

Komedie staví na ústřední čtveřici herců, kteří představují dva sousedské manželské páry. Do jejich malicherných sporů se promítají různé animozity, např. závist. Komediální zápletka se točí kolem faktu, že přes veškeré soupeření jsou si věčně rozhádaní sousedé zřejmě souzeni – setkávají se totiž i v novém domě, kam je přestěhují ze zbouraného činžáku. Navíc se syn staršího páru sblíží s neteří druhé dvojice.