Noční melouch

  1. Myslíte si, že vedoucí brigády Kubánek odhalí, že kombajnér Straka si přivydělává na nočním melouchu? Jak by měl proti Strakovi zasáhnout?

Straka vyráží na další melouch, tentokrát v noci k hajné a svého pomocníka nechce vzít s sebou. Zajímavé je, jakým způsobem má pomocník Straku omluvit u vedoucího Kubánka. Strakův kombajn má mít porouchané brzdy a on je bude celou noc opravovat. Taková výmluva má být jen zástěrkou pro noční melouch, kterou stejně všichni odhalí.

Práce načerno se stávala veřejným tajemstvím, které provází tiché mlčení a stává se v podstatě společenskou normou. Melouchy se stávaly jakýmsi odbytištěm podnikavého ducha řemeslníků a dělníků, kterým nebylo samostatné podnikání umožněno. Pracovníci do melouchů investovali značnou část své energie, která jim posléze chyběla v jejich regulérních pracovních úkonech. Na plánované hospodářství tak měly melouchy značně negativní důsledky.

Plechová kavalérie (1979, r. Jaroslav Dudek)

Sedmidílný seriál ze sklonku 80. let je sledem příběhů party kombajnérů, kteří v průběhu jednoho léta putují za sklizní po celé republice. Úspěchu žní byla režimem opravdu přikládána velká důležitost, ačkoliv dnešnímu divákovi připadá většina zápletek seriálu banální. V porovnání s ostatní seriálovou produkcí není Plechová kavalerie prvoplánově ideologická, je však prodchnuta étosem socialistické práce a načrtává stereotypní obraz venkova a zestátněného zemědělství. Větším důrazem na osobní starosti hrdinů navazuje na starší epos scenáristy Jaroslava Dietla a režiséra Jaroslava Dudka – Nemocnici na kraji města. Režisér Dudek uplatnil podobné režijní postupy už v československém sitcomu Taková normální rodinka (1971), ale i v 90. letech v seriálu Hospoda (1996).