Doteky módy (konec 80. let)

  1. Co oceňuje Helmut Newton na české módě? Pokuste se zamyslet, z čeho tyto oceňované znaky pramenily a jaký byl kontext, v němž tento typ módy vznikal.

Reportáž z výstavy Doteky módy v Náchodě ukazuje módní kreace spíše neoficiálních tvůrců. Kromě dobové módy zachycuje reportáž i reflexi tehdejšího oblíbeného fotografa Tono Stana a jeho hosta Helmuta Newtona. Helmut Newton (vlastním jménem Neustädter) se proslavil především jako autor erotických fotografií pro časopis Vogue. Na českých dívkách hodnotil především jejich originalitu a svébytnost. Hlavní „kanál“ českých žen a dívek do světa západní módy představovaly především katalogy firem typu Burda apod. Nedostatečný kontakt se světovými trendy nahrazovaly české ženy originální improvizací. Právě to Helmut Newton oceňoval, aniž by si ovšem byl vědom kontextu, ve kterém tato „z nouze ctnost“ vznikala.

TKM - Televizní klub mladých (ČST, 1979–1990, publicistický pořad)

Populární pořad Televizní klub mladých se vysílal asi devětsetkrát a vydržel na obrazovkách skoro po celá 70. a 80. léta. Jednalo se o ojedinělý formát, který se snažil oslovit mladé publikum. Do studia byli zváni hosté, vystupovaly tu kapely, vysílaly se reportáže. Jednotlivé díly balancovaly mezi tradičními tématy (například činnost SSM) a reportážemi, které otevíraly kriticky nová témata (ekologie) nebo informovaly o nových hudebních a módních trendech, často s kořeny v západní Evropě.