Černá jízda 3

  1. Jaké dopady může mít práce načerno pro chod brigády?
  2. Proč kombajnéři neprozradí Straku? V jakém smyslu je brigáda jednotná?

Vedoucí místního družstva si stěžuje Kubánkovi před celou brigádou na práci odvedenou načerno a mimo smlouvu. Kombajnéři Kubánka nepodpoří a ani neprozradí, kdo na melouch vyjel, je zřejmé, že Kubánek nemá mezi kombajnéry příliš velkou autoritu. Kubánek poukazuje na to, že pokud nebude brigáda jednotná, nebude schopna splnit své vysoké cíle.

Práce odvedená načerno byla častým ekonomickým, ale i společenským neduhem pozdního socialismu. Pracovníci si přivydělávali ve své regulérní pracovní době a s pomocí podnikových nástrojů a nářadí. Kromě toho, že práce načerno byla mimo daňovou kontrolu, snižovala se tak i efektivita a výkony podniků.

Plechová kavalérie (1979, r. Jaroslav Dudek)

Sedmidílný seriál ze sklonku 80. let je sledem příběhů party kombajnérů, kteří v průběhu jednoho léta putují za sklizní po celé republice. Úspěchu žní byla režimem opravdu přikládána velká důležitost, ačkoliv dnešnímu divákovi připadá většina zápletek seriálu banální. V porovnání s ostatní seriálovou produkcí není Plechová kavalerie prvoplánově ideologická, je však prodchnuta étosem socialistické práce a načrtává stereotypní obraz venkova a zestátněného zemědělství. Větším důrazem na osobní starosti hrdinů navazuje na starší epos scenáristy Jaroslava Dietla a režiséra Jaroslava Dudka – Nemocnici na kraji města. Režisér Dudek uplatnil podobné režijní postupy už v československém sitcomu Taková normální rodinka (1971), ale i v 90. letech v seriálu Hospoda (1996).