Černá jízda 2

  1. Co ukázka vypovídá o tzv. melouchu?
  2. Jsou melouchy spjaty se socialismem? Jaké vlastnosti socialistického uspořádání melouchům a práci na černo nahrávají?

Ukázka navazuje na předchozí klip, kdy se majitel záhumenku snaží přesvědčit kombajnéra, aby mu posekal pole načerno. Sedlákovi se nakonec posekání podařilo sjednat s kombajnérem Strakou. Ten mu pole posekal, sedlák ale s kombajnérovým výkonem příliš spokojený není a to ještě musí zaplatit podle něj dost vysokou cenu. Straka ale argumentuje, že oficiálně by posekání bylo dražší. Spokojený není ani Strakův starý pomocník, se kterým se Straka nespravedlivě rozdělí. Melouch, práce domluvená načerno, se v této ukázce jeví jako společenský neduh, který poslouží jen Strakovi, aby se obohatil.

Jeden z hlavních důvodů, proč práce načerno v pozdním socialismu tak bujela, byla samozřejmě nemožnost soukromého podnikání. Tím trpěla především řemeslná povolání, u kterých se i melouchy objevovaly nejčastěji.

Plechová kavalérie (1979, r. Jaroslav Dudek)

Sedmidílný seriál ze sklonku 80. let je sledem příběhů party kombajnérů, kteří v průběhu jednoho léta putují za sklizní po celé republice. Úspěchu žní byla režimem opravdu přikládána velká důležitost, ačkoliv dnešnímu divákovi připadá většina zápletek seriálu banální. V porovnání s ostatní seriálovou produkcí není Plechová kavalerie prvoplánově ideologická, je však prodchnuta étosem socialistické práce a načrtává stereotypní obraz venkova a zestátněného zemědělství. Větším důrazem na osobní starosti hrdinů navazuje na starší epos scenáristy Jaroslava Dietla a režiséra Jaroslava Dudka – Nemocnici na kraji města. Režisér Dudek uplatnil podobné režijní postupy už v československém sitcomu Taková normální rodinka (1971), ale i v 90. letech v seriálu Hospoda (1996).